U petak, 13. 9. 2024, na nacionalnoj eTwinning konferenciji „Dobrobit u školama – temelj uspešnog obrazovanja” učestvovali su nastavnici Dalibor Todorović i Anica Tričković. Tokom pre podneva održana su plenarna predavanja gde su izlagale doc. dr Snežana Vuković iz Ministarstva prosvete, predstavljajući priručnik „Vaspitanje u funkciji dobrobiti i celovitog razvoja dece” i Ana Mirković, psiholog, koja je govorila o „Dobrobiti dece i nastavnika”. Tokom posle podneva rad je nastavljen u četiri paralelne radionice. Nacionalna konferencija je bila prilika da budu dodeljene nacionalne oznake kvaliteta za projekte za proteklu školsku godinu. Nastavnica Anica Tričković je dobila NQL za projekat Be well with AI, dok je Dalibor Todorović, osim oznake kvaliteta dobio i specijalnu nagradu za najbolji projekat u kategoriji srednjih škola i gimnazija za projekat „Ardubots RACE – Robotics Arduino Challenge in Europe“.
0 Comments
"Projekat se fokusira na unapređenje blagostanja učenika kroz integraciju AI alata. Aspekt projekta u kom su učenici, pored učešća u izradi produkata, dali poseban doprinos je debata za učenike koja se bavi temom emocija, kao i pri izradi i korišćenju Četbota koji je osmišljen kako bi pružio podršku korisnicima i doprineo poboljšanju nivoa dobrostanja. Projekat ima plan realizacije aktivnosti i jasno postavljenje ciljeve. Aktivnosti i metode korišćene tokom projekta podstiču saradnju, multidisciplinarne su i zahtevale su aktivno učešće učesnika. Projekat je integrisan u kurikulum što se vidi u okviru Padleta iz priloženog plana nastavnika. Evaluacija je dobro osmišljena i sadrži ulazne i izlazne elemente čiji rezultati ukazuju na doprinos projekta pri formiranju novih stavova i daju uvid u ostvarene ciljeve. Informacije o projektu i realizovanim projektnim aktivnostima su javno dostupne na školskom sajtu i društvenim mrežama koje škola koristi, dostupne su roditeljima, kolegama i svim zainteresovanim stranama."
Od 3.7.-5.7.2024. godine na Bledskom jezeru u Sloveniji je održan regionalni seminar za obuku eTwinning ambasadora.
Glavna tema seminara je bilo korišćenje veštačke inteligencije u obrazovanju, prompt inženjering, i primena VI u eTwinning projektima, kao i korišćenje IKT-a u učenju u prirodi. Sadržaj predavanja i radionica je bio jako zanimljiv i koristan, s obzirom na veoma aktuelnu temu AI u obrazovanju. Dobili smo nove ideje za nastavu u klasičnim i manje klasičnim okruženjima za učenje. Učili smo jedni od drugih i povezali se sa kolegama iz regiona, kako bi u budućnosti naša saradnja bila još bolja. Zahvaljujemo se sjajnim domaćinima iz Slovenije (CMEPIUS i eTwinning Slovenija), kao i Fondaciji Tempus koja nas je pozvala na ovo stručno usavršavanje. Radionice i predavanja: Workshop: Using ICT in outdoor learning by Center for School and Extracurricular Activities Lecture about AI (red. prof. dr. Alenka Lipovec) Workshop: AI prompt writing (red. prof. dr. Alenka Lipovec) Workshop: How to use AI in eTwinning projects? (eTwinning ambassador Sonja Kepe)
Your browser does not support viewing this document. Click here to download the document.
eTwinning национални тим за подршку је организовао састанак еТwinning амбасадора који се одржао од 28. до 29. марта, на који су позвани сви еТwinning амбасадори из Србије. Састанак се одржао у просторијама Фондације Темпус у Београду.
Састанку су присуствовали наше колеге Далибор Тодоровић и Аница Тричковић. Поносни смо на чињеницу да је наша школа једина у Србији из које долазе два амбасадора. - Prezentaciju aktuelnih CPN projekata naučnog obrazovanja
- Prezentaciju LEVERS projekta - Prezentaciju LOESS projekta - Nexus Island materijal i uputstva za igru - Mitolovka igru memorije (we transfer link ističe brzo tako da je skinite što pre) - #ShowYourStripes inicijativu po kojoj je pravljena klimatska slagalica - TechEthos materijal i uputstva za igru - LESTO platformu Slike i snimke sa događaja možete pronaći u ovom folderu. Događaj ima za cilj da istraži efikasne metode i alate primenljive u nastavi matematike i pruži podršku nastavnicima kako bi unapredili svoju praksu upotrebom različitih resursa i inovativnih pristupa. Očekuje se da učešće u plenarnim sesijama i radionicama osnaži učesnike da unaprede nastavnu praksu i učine je zanimljivijom za učenike, kao i da se povežu i razmene iskustva. Deo događaja biće posvećen i mogućnostima za obuke koje nudi program Erazmus+, kao i kako eTwinning može da se koristi na časovima matematike.
Aplikacije za stvaranje umetničkih dela koje koriste veštačku inteligenciju predstavljaju most između reči i slika. Ove aplikacije koriste tehnike obrade prirodnog jezika kako bi pretvorile reči i koncepte iz teksta u umetničke kompozicije. Radionicu o veštačkoj inteligenciji i umetnosti održali su učenici Gimnazije “9.maj” u okviru manifestacije Noć istraživača u Centru za stručno usavršavanje. Veliku zahvalnost dugujemo našim učenicima koji su predstavili šta znaju o ovoj veoma aktuelnoj temi i na najbolji način predstavili svoju školu, a to su: Tara Cvetanović, Nina Rašić, Vuk Marković, Veljko Vojkić, Viktor Marinković, Jovan Stojanović ❤️ Skrinšot sa sajta https://www.rcnis.edu.rs/
Drugi nacionalni festival „Nauka na pozornici” uspešno je održan u Osnovnoj školi „Savremena”, u subotu, 23. 9, okupivši nastavnike iz cele zemlje. Sa 20 takmičara iz različitih škola i gradova širom zemlje finale ovogodišnjeg SonS festivala bilo je veoma inspirativno. Učesnici su predstavljali svoje projekte, istraživačke radove i inovacije iz oblasti nauke, tehnologije, inženjeringa i matematike (STEM). Radovi su pokrili širok spektar tema, od ekologije do robotike, i pokazali kreativnost i istraživački entuzijazam nastavnika. Više pročitati na linku: https://sons.institut.edu.rs/2023/09/26/uspesno-odrzan-drugi-nacionalni-sons-festival-odabrani-predstavnici-srbije-za-medunarodno-takmicenje-u-finskoj/ Tema ovogodišnje konferencije je „Robotika i veštačka inteligencija kao alati za učenje“. Cilj konferencije je da učesnicima približi godišnju temu eTwinning mreže „Inovacija i obrazovanje – kreativnost sa eTwinning-om”, sa fokusom na prednosti i izazove korišćenja veštačke inteligencije u obrazovnom kontekstu. Jako sam srećna što sam dobila priliku da prezentujem rezultate projekta AI in the Air, koji se idealno uklopio u temu ovogodišnje konferencije. Dodatni razlog za prezentovanje ovog projekta je što je izabran za jedan od najboljih eTwinning projekata za prošlu školsku godinu 🤩 Ponosna sam na rad svojih učenika i na svoju školu! Plenarni deo konferencije možete videti u sledećem videu. Moja prezentacija počinje na 3:07:40 Posle radionica koje su održane na različite teme vezane za robotiku i AI, dodeljene su glavne nagrade za 5 najboljih projekata, kao i Nacionalne oznake kvaliteta, koje sam dobila za dva projekta (Smart cities i AI in the Air).
|
Moj dnevnikArchives
October 2023
Categories |